Drobečková navigace

Koronavir > OSTATNÍ > Soutěže obcí Jihočeského kraje už znají své vítěze

Soutěže obcí Jihočeského kraje už znají své vítězeSlavnostní vyhlášení vítězů soutěží obcí Jihočeského kraje bylo původně naplánováno na jaro 2020 a mělo se uskutečnit v krásných historických prostorách Alšovy jihočeské galerie na zámku Hluboká nad Vltavou. Situace, kterou není potřeba vysvětlovat, ale setkání těch nejlepších jihočeských třídičů zhatila. A vzhledem k tomu, že ani podzim není podobnými akcím příliš nakloněn, vyhlašovatelé soutěží - autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., a Krajský úřad Jihočeského kraje - pojali vyhlášení nakonec velmi komorně - Symbolickým potřesením rukou vítězům.

Za soutěžemi obcí se skrývají v Jihočeském kraji dvě soutěže – 12. ročník krajského klání „Jihočeši třídí odpady 2019“ a 6. ročník soutěže „Jihočeský okresní odpadový přebor 2019“. První jmenováná je ještě rozdělena do 4 kategorií podle velikosti obcí a měst. Ve druhé soutěži, jak už název napovídá, měří své schopnosti v třídění odpadů obce a města v rámci jednotlivých okresů Jihočeského kraje.

Do těchto klání bylo automaticky zařazeno 589 obcí, které byly v roce 2019 zapojeny v systému EKO-KOM. Výsledky soutěže pořadatelé vypočítali z výkazů o celkovém množství a druzích vytříděných odpadů, které obce čtvrtletně posílají do výše zmíněného systému.

Hodnocena byla celková výtěžnost ve všech základních komoditách, tedy plastu, papíru, skla a kovu. Plusové body pak soutěžící obce dostávaly za sběr papíru prostřednictvím výkupen či organizovaným sběrem na základních školách, další bodové ohodnocení přinášel oddělený sběr čirého skla, sběr nápojových kartonů a sběr kovů (přičemž rozhodující bylo předání kovů úpravci). Nechyběly ani bonusové body za zajištění dostatečné a dostupné sběrné sítě (čili kolika obyvatelům obce nebo města slouží 1 průměrné kontejnerové hnízdo a jak často jsou nádoby obsluhovány).

V kategorii do 499 obyvatel se v soutěži „Jihočeši třídí odpady 2019“ umístily obce Kvilda, Chobot a Borová Lada. Starosta obce Kvilda Václav Vostradovský není při vyhlašování žádným nováčkem - od roku 2013 pravidelně přebírá diplom za první místo, přestože ještě v roce 2012 obec nebyla ani v nejlepší pětici.
V kategorii obcí, městysů a měst od 500 do 1 999 obyvatel si na pomyslnou bednu stoupli zástupci obce Roudné, Putimi a Předotic. První dvě obce tak obhájily svá místa z roku 2018.

Ve kategorii od 2 000 do 7 000 obyvatel pak převzala gratulace města Trhové Sviny, Jistebnice a Volyně.

V kategorii největších měst, tj. nad 7 000 obyvatel, bodovaly Vimperk, Třeboň a Prachatice. A stejně jako v kategorii nejmenších obcí byli i zde matadoři soutěže - jedničkou zůstalo město Vimperk, Třeboň si polepšila o jednu příčku.

V soutěži Jihočeský okresní odpadový přebor 2019 vyhlásili pořadatelé tyto vítěze: v okrese České Budějovice obce Trhové Sviny, Libín a Hůry, v okrese Český Krumlov obce Mojné, Přední Výtoň a Mirkovice, za Jindřichohradecký okres obce Horní Němčice, Drunče a Zahrádky, v okrese Písek stanuly mezi nejlepšími Heřmaň, Nevězice a Mince, v okrese Prachatice to byly Kvilda, Borová Ladu a Kubova Huť, v okrese Strakonice Chobot, Bílsko a Myštice a v posledním Táborském okrese byly nejlepší Roudná, Soběslav a Černýšovice. 

V této nelehké době se AOS EKO-KOM, a.s., a Krajský úřad Jihočeského kraje zapojily do podpory jihočeských podnikatelů a vítězné obce v krajské i okresní soutěži dostaly od pořadatelů soutěží věcné dary od regionálních výrobců.

Tisková zpráva ke stažení